30
kw.

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Wielu świeżo upieczonych osiemnastolatków za cel do realizacji stawia sobie naukę jazdy samochodem. Oczywiście również starsze osoby mogą przystępować do kursu popularną „eLką” i chcą mieć uprawnienia do prowadzenia auta. Przed rozpoczęciem lekcji warto jednak mieć świadomość, z jakich części składa się końcowy egzamin. Sprawdź, o czym powinieneś wiedzieć!

Jak wyglądają przygotowania do egzaminu teoretycznego?

 

Zgodnie z przepisami prawa nie trzeba uczęszczać na pełny kurs z teorii, aby zdawać wspomnianą część egzaminu. Można zatem nauczyć się niezbędnych informacji w domu i nie chodzić na wykłady, a później po prostu zaliczyć test. To udogodnienie nie obejmuje jednak zajęć z udzielania pierwszej pomocy. One również wchodzą w zakres przygotowania teoretycznego. Warto o tym pamiętać. Poznanie zasad ruchu drogowego podczas specjalistycznego szkolenia może być jednak bardzo przydatne. Samodzielna nauka wymaga bowiem:

 

  • motywacji,
  • systematyczności,
  • dociekliwości.

Kiedy ma się do dyspozycji instruktora, zawsze można dopytać o kwestie, które wzbudzają wątpliwości. Korzystanie z takiego wsparcia jest zatem świetną opcją.

 

Aspekty formalne przed i podczas przystąpienia do egzaminu z teorii — jak to wygląda?

 

Przed rozpoczęciem procedury szkoleniowej musisz zadbać o spełnienie wymogów formalnych. Najpierw należy przejść badania lekarskie. Pozwolą one stwierdzić, czy w Twoim przypadku nie ma przeciwwskazań do prowadzenia samochodu. Później zaś trzeba złożyć wniosek do urzędu, który przydziela aspirującemu kierowcy numer PKK (Profilu Kandydata na Kierowcę). Ważne jest tutaj kryterium wieku. Szkolenie zacząć można najwcześniej trzy miesiące przed ukończeniem osiemnastego roku życia.

Jak wyglądają aspekty organizacyjne, jeśli chodzi o egzamin teoretyczny na prawo jazdy? W zasadzie trzeba pamiętać tylko o tym, aby do WORD zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości. Osoba przeprowadzająca test musi bowiem go sprawdzić. Potem powinno zostać wskazane stanowisko komputerowe. To właśnie przy nim będziesz rozwiązywać test.

 

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

 

Czas przejść do omówienia, jak wygląda struktura i specyfika egzaminu teoretycznego. Na samym początku zostają wyświetlone instrukcje. Trzeba przeczytać je ze zrozumieniem. Oprócz tego wykonuje się test próbny. Pozwala on zdającemu zapoznać się z funkcjonowaniem oprogramowania. Dopiero potem przystępuje się do właściwego działania.

Uzyskanie prawa jazdy wymaga zdobycia co najmniej 68 punktów na 74 możliwe. To dużo, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że znajomość zasad ma wpływ na późniejsze bezpieczeństwo na drodze. Egzamin trwa 25 minut. Warto pamiętać o tym, że egzamin teoretyczny na prawo jazdy składa się z dwóch typów pytań:

  • ogólną (20 pytań),
  • specjalistyczną (12 pytań).

Pierwsza z nich odnosi się do generalnych zasad ruchu drogowego. Druga natomiast do szczegółowych zagadnień związanych ze zdawaną kategorią. Na jedno pytanie przypada mniej niż minuta. Dlatego właśnie istotna jest szybka i prawidłowa reakcja. Część ogólna dedykowana jest prostym odpowiedziom: „Tak” lub „Nie”. Etap specjalistyczny wymaga natomiast wyboru spośród opcji: A, B i C.

Jeśli chodzi o sposób oceniania poszczególnych odpowiedzi, również jest on zróżnicowany. Pytania mają bowiem swoją wagę. Za te trudniejsze można zdobyć więcej punktów, za łatwiejsze zaś mniej. Do przygotowań warto wykorzystać bazę kontrolowaną przez Ministerstwo Infrastruktury. Znajdują się tam przykładowe zagadnienia, które mogą zostać poruszone na teście.

 

Egzamin teoretyczny to dopiero początek

 

Prawo jazdy jest bardzo przydatne w codziennym życiu – nic więc dziwnego, że tak wiele osób pragnie je zdobyć. Trzeba jednak solidnie zapoznać się z zasadami ruchu drogowego. Opanowanie niezbędnych umiejętności jest kluczowe – wymaga to sporego nakładu pracy i czasu. Potrzebne jest poważne podejście do tematu oraz determinacja. Podczas pisania testu należy natomiast zadbać o skupienie. Istotne jest opanowanie emocji, choć może być to trudne zadanie.