30
kw.

Jak wygląda egzamin praktyczny na prawo jazdy?

Jeśli masz już za sobą test z teorii na prawo jazdy, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak wygląda egzamin praktyczny. Zdania na temat tego, który z nich jest trudniejszy, są podzielone. Niemniej jednak dobrze jest wcześniej zaznajomić się ze szczegółami całego procesu. Zobacz, na co powinieneś się przygotować.

Jak wygląda przygotowanie się do egzaminu praktycznego na prawo jazdy?

 

Głównym elementem kursu na prawo jazdy jest nauka z instruktorem. Mają one na celu przygotowanie do zdania egzaminu z praktyki. To właśnie podczas tych zajęć uczysz się, między innymi:

  • jak prawidłowo ustawiać lusterka i zagłówki,
  • jak sprawdzać stan techniczny pojazdu,
  • jak poruszać się na drodze,
  • jak wykonywać określone manewry,
  • jak reagować na rozmaite sytuacje w trasie.

Są to kluczowe umiejętności, które stanowią absolutną podstawę wiedzy każdego kierowcy. Pierwszy raz za kółkiem jest bardzo stresujący. Trzeba jednak przezwyciężyć strach i postawić na opanowanie. W ten sposób niejednokrotnie łatwiej jest przyswajać informacje.

 

Egzamin praktyczny na prawo jazdy – co trzeba wiedzieć?

 

Na początku zajęć praktycznych poznajesz poszczególne elementy samochodu oraz ich przeznaczenie. Dowiadujesz się także, co trzeba sprawdzić, zanim wyruszy się w drogę. Kwestia dbałości o sprawność techniczną auta oraz jej kontrolowanie jest bowiem bardzo ważna. Rozpoczęcie jazd wiąże się zatem z dokładnymi oględzinami pojazdu od zewnątrz. Później natomiast siadasz za kierownicą i dostajesz kolejną dawkę informacji. Ustawianie lusterek i zagłówków to tylko jedno z poruszanych wówczas zagadnień. Uczysz się, między innymi, jak sprawdzać, czy drzwi są dokładnie zamknięte i jakie są kontrolki na desce rozdzielczej.

Kiedy już znasz podstawy, instruktor uczy Cię, jak jeździć samochodem od podstaw. Opracowujesz sposoby wykonywania manewrów na specjalnym placu. Dowiadujesz się także, jak ważna jest dokładność, jeśli chodzi o prowadzenie auta. Potem natomiast wyruszasz na ulice miasta i tam dowiadujesz się w praktyce, jak zachowywać się na drodze. Ważne są tutaj, między innymi:

  • skupienie,
  • znajomość przepisów,
  • zwracanie uwagi na znaki drogowe,
  • szybkie reagowanie,
  • przestrzeganie zasad.

Na uwadze musisz mieć bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wszystko, czego się dowiesz, może być później przydatne na egzaminie praktycznym na prawo jazdy. Solidne przygotowanie to w tym przypadku podstawa!

 

Przebieg egzaminu praktycznego na prawo jazdy

 

Zanim przystąpisz do egzaminu praktycznego, musisz okazać dowód tożsamości. Potem czekają cię dwa etapy zadań. Podczas ich wykonywania powinieneś się wykazać opanowaniem wymaganych umiejętności. Całość trwa mniej więcej od 25 do 40 minut. Wspomniane części sprawdzianu to:

  • manewry na placu,
  • jazda w terenie.

Najpierw losujesz parametry techniczne, które musisz sprawdzić. Przykładowe zadania to:

  • kontrola poziomu określonych płynów,
  • kontrola działania wyznaczonych świateł.

Na te czynności masz pięć minut. To niewiele, ale jako przyszły kierowca musisz znać instrukcję obsługi samochodu. Później rozpoczyna się właściwa część egzaminu z praktyki. Jak to wygląda?

We wnętrzu samochodu również musisz wykonać czynności sprawdzające. Na placu manewrowym sprawdza się umiejętności ruszania z miejsca (także na wzniesieniu) oraz jazdy w przód i w tył. Precyzja jest tutaj kluczowa. Nie wolno bowiem wywracać pachołków, czy też naruszać innych zasad. Błędy w tej części powodują brak możliwości przystąpienia do kolejnego etapu.

Jeśli uda ci się wykonać zadania prawidłowo, wyjeżdżasz z egzaminatorem na drogę. Tutaj między innymi sprawdzane jest:

  • włączanie się do ruchu,
  • parkowanie,
  • ogólne zachowanie na drodze.

Ostateczna ocena egzaminu praktycznego na prawo jazdy składa się z wielu czynników. Pamiętaj jednak, aby być bardzo skupionym. W razie krytycznych pomyłek osoba nadzorująca może zarządzić przerwanie wszelkich działań.

 

Czy egzamin praktyczny na prawo jazdy jest trudny?

 

Część praktyczna egzaminu na prawo jazdy może wydawać się łatwa. W rzeczywistości jednak stres często powoduje pomyłki. Należy o tym pamiętać. Opanowanie jest bardzo ważne. Jako przyszły kierowca musisz pamiętać o szczegółach, gdyż mają one nieraz kluczowe znaczenie dla ostatecznej oceny. Dobra wiadomość jest taka, że niezaliczeniu egzaminu dowiesz się od razu po jego zakończeniu!