05
kw.

„Górka” – ruszanie z miejsca na wzniesieniu

Ostatnim zadaniem egzaminacyjnym na placu manewrowym podczas egzaminu na prawo jazdy kat. B jest ruszanie z miejsca na wzniesieniu, potocznie zwane przez zdających górką.

Zdając egzamin na prawo jazdy kandydat na kierowcę musi wykazać się umiejętnościami, które pozwolą mu na bezpieczne poruszanie się po wszelkiego typu drogach, nawet tych o znacznym nachyleniu. Jazda po takich drogach wymaga sprawnego ruszania z miejsca na wzniesieniu, dlatego też takie zadanie występuje właśnie na egzaminie państwowym.

Aby poprawnie wykonać ruszanie na wzniesieniu należy zrozumieć fizykę tego zjawiska. Na auto znajdujące się na wzniesieniu działa siła grawitacji, która powoduje staczanie się pojazdu ze wzniesienia. Działanie kierowcy polega na takim zrównoważaniu siły grawitacji aby po zwolnieniu hamulca postojowego pojazd ruszył w górę, a nie stoczył się w dół. Aby zrównoważyć siłę grawitacji należy tak dozować ilość sprzęgła aż wyczujemy tak zwany moment ” brania sprzęgła ” wtedy łagodnie zwiększając obroty silnika i zwalniając dźwignie hamulca postojowego wprawiamy pojazd w ruch. Należy pamiętać, że ruszanie pod górkę to dużo większe obciążenie dla silnika niż ruszanie na płaskiej nawierzchni, dlatego należy bardzo uważnie i precyzyjnie dozować siłę napędową w pojeździe aby nie doprowadzić do tzw. zaduszenia silnika.

Nauka jazdy we Wrocławiu nie daje dużo okazji do wykorzystania w praktyce tej cennej umiejętności ruszania na wzniesieniu, jednak wyjeżdżając niedaleko za nasze miasto na pewno na drodze spotkamy się z różnego typu wzniesieniami i pagórkami. Dlatego warto na kursie prawa jazdy wytrenować to zadanie, żeby potem, w realnych sytuacjach drogowych, właściwie ruszyć i nie spowodować jakiegokolwiek zagrożenia w ruchu drogowym.\

Źródła: