20
mar

Jazda po łuku – jak poprawnie wykonać zadanie egzaminacyjne?

Jednym z pierwszych, wykonywanych na egzaminie państwowym na prawo jazdy zadań egzaminacyjnych jest płynne ruszanie i jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu, zwane popularnie przez kursantów jazdą po łuku.

 

jazda po łuku jak zdać

Niestety zadanie to często jest powodem niezaliczonego egzaminu. Mimo że kursant wiele godzin trenuje to zadanie w swojej szkole nauki jazdy, na egzaminie idzie cos nie tak. Najczęściej zdający popadają w sidła stresu i zdenerwowania i w połączeniu z chwilą nieuwagi dzieje się to co najgorsze. Jednak w większości sytuacji można temu zaradzić i na tyle dobrze przygotować się do wykonania tego zadania, że nawet w najcięższych warunkach egzaminacyjnych pokonamy ten pierwszy krok w drodze do upragnionego prawa jazdy.

 

Jak poprawnie wykonać jazdę po łuku?

Aby prawidłowo wykonać zadanie na pewno trzeba je systematycznie i często trenować bo ideą nauki jest powtarzanie. Ponadto musimy rozumieć co wykonujemy, nie liczmy na jakieś cudowne metody i sposoby na pokonanie wyznaczonego łuku. Szkoła nauki jazdy, która swoim kursantom podaje cudowną metodę na pokonanie luku typu: „dojeżdżając do tego słupka zrób jeden obrót a do następnego odkręć obrót”, zabija w kursancie samodzielność i tak naprawdę bardziej szkodzi niż pomaga. Pamiętaj przygotowując się na kursie nauki jazdy do egzaminu unikaj nauki na skróty, bo kiedyś i tak te umiejętności Ci się przydadzą w samodzielnej jeździe samochodem.

Prawo jazdy zobowiązuje kierowcę do radzenia sobie we wszelkich warunkach drogowych, a jazda po łuku to najczęściej wykonywany manewr w ruchu drogowym. Wykonuj ten manewr spokojnie powoli i przede wszystkim bardzo uważnie obserwuj sytuacje przed i za pojazdem. Jadąc do tyłu po łuku obserwuj tor jazdy w lusterkach, a od czasu do czasu kontroluj sytuacje za pojazdem odwracając głowę za siebie. Swoją uwagę skup przede wszystkim na obserwowaniu toru jazdy, kontroluj odległość pojazdu od linii wyznaczającej prawą krawędź łuku. Gdy wychodzisz na prostą wyprostuj koła i wykonuj tylko minimalne i niezbędne ruchy kierownicą w celu korygowania toru jazdy.

Pamiętaj że nauka jazdy po łuku jest procesem długotrwałym i nie załamuj się początkowymi niepowodzeniami, na pewno będzie lepiej na kolejnych jazdach.
A teraz zobacz jak nasza kursantka wykonuje to zadanie po kilku godzinach treningu 🙂 Powodzenia!!!