Kierowcy poruszający się po drogach zobowiązani są do przestrzegania obowiązujących przepisów – co do tego nie ma wątpliwości. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że oprócz kodeksu drogowego, istnieje jeszcze szeroko rozumiana kultura jazdy oraz zespół nawyków, których wykształcenie sprawi, że poruszanie się samochodem stanie się nie tylko bezpieczne oraz zgodne z przepisami, ale jednocześnie płynne i przysporzy kierowcy wiele satysfakcji. Sprawdź, jak nauczyć się dobrze jeździć samochodem – poznaj nasze porady.
Włączanie się do ruchu
Kierowca wyjeżdżający z posesji, parkingu, strefy zamieszkania, czy drogi gruntowej, wykonuje manewr włączania się do ruchu. Oznacza to, że jest zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa wszystkim pojazdom poruszającym się po drodze, na którą zamierza wjechać.
Porada: Wyjeżdżając z bramy w prawo, należy zwracać uwagę zarówno na pojazdy z lewej, jak i prawej strony. Z kolei wyjeżdżając na drogę z pasa do włączania, powinieneś wykonać ten manewr z zachowaniem jak największej płynności – dostosowując prędkość jazdy po pasie włączającym do prędkości i natężenia pojazdów na drodze.
Wykonywanie manewrów na drodze
Przy wykonywaniu manewrów takich jak:
- wyprzedzanie,
- zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu
- wymijanie,
- czy omijanie.
jesteś każdorazowo zobowiązany zachowywać szczególną ostrożność i odpowiednio wcześniej zasygnalizować zamiar wykonania manewru kierunkowskazem. Jeśli przepisy, sytuacja na drodze lub względy bezpieczeństwa uniemożliwiają wykonanie danego manewru, masz obowiązek z niego zrezygnować.
Porada: Wielu kierowców sygnalizuje manewr na drodze poprzez włączenie kierunkowskazu w momencie jego wykonywania – to zdecydowanie zbyt późno. Pamiętaj, że kierunkowskaz nie jest dla Ciebie, tylko dla innych uczestników ruchu i żeby wykonać manewr w sposób bezpieczny, jesteś zobowiązany zasygnalizować sam jego zamiar – zrób to zawczasu, aby nie stworzyć zagrożenia na drodze.
Przestrzeganie dopuszczalnej prędkości w trakcie jazdy
Jednym z podstawowych prawideł tego, jak dobrze jeździć autem, jest przestrzeganie obowiązujących prędkości. Coraz bardziej dramatyczne doniesienia medialne o wypadkach spowodowanych zbyt dużą prędkością oraz wysokie mandaty nie odstraszają kierowców, którzy notorycznie łamią przepisy.
Porada: Aby płynnie jeździć autem i nie powodować spowolnienia ruchu, powinieneś nauczyć się poruszać z prędkością zbliżoną do maksymalnej dla danej drogi – oczywiście pod warunkiem, że pozwalają na to warunki, pogoda czy natężenie pojazdów.
Przejazd przez skrzyżowanie
Przejazd przez skrzyżowania powinien odbywać się w sposób płynny, z uwzględnieniem przepisów ruchu drogowego. W przypadku skrzyżowań równorzędnych obowiązują ogólne zasady ruchu drogowego – tzw. zasada prawej ręki oraz ustąpienie pierwszeństwa przy skręcie w lewo pojazdom jadącym prosto lub skręcającym w prawo na skrzyżowaniu.
Porada: Ruszając spod świateł, kierowcy powinni starać się jechać w miarę jednocześnie – oczywiście nie jest to łatwe, a w warunkach zatoru drogowego – wręcz niemożliwe, niemniej jednak obowiązkiem każdego kierującego pojazdem jest płynne opuszczenie skrzyżowania, tak, aby nie blokować ruchu. Jeśli, dojeżdżając do skrzyżowania z sygnalizacją, widzisz od dłuższego czasu palące się zielone światło, dobrym nawykiem jest delikatne zwiększenie prędkości, aby zdążyć przed zapaleniem się światła żółtego. Na skrzyżowaniach kierowanych sygnalizacją bezkolizyjną nie musisz obawiać się, że po skręcie w drogę poprzeczną na pasach znajdzie się pieszy – w tym momencie wszystkie pozostałe kierunki ruchu są zamknięte. Oczywiście nie zwalnia Cię to z zachowania szczególnej ostrożności!
Zatrzymywanie pojazdu
Hamowanie pojazdu, podobnie jak jazda samochodem, powinno być płynne, tak by nie stwarzało potencjalnego zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Przed zatrzymaniem pojazdu konieczna jest ocena zachowań wszystkich uczestników ruchu, celem bezpiecznego wykonania manewru.
Porada: Jadąc „w ciągu” z innymi samochodami, zachowuj bezpieczny odstęp, który w razie nagłego hamowania uchroni Cię przed zderzeniem. Pamiętaj, by odległość od poprzedzającego pojazdu była tym większa, im większa jest prędkość poruszających się aut. Nagłe, awaryjne hamowanie (np. na autostradzie) warto zasygnalizować, włączając światła awaryjne.
Parkowanie
Porada: Wykonując parkowanie prostopadłe (w liniach), staraj się zawsze zatrzymać pojazd w równych odległościach od obu linii, aby umożliwić sobie oraz pozostałym kierowcom bezpieczne wejście do samochodu i wyjazd z parkingu. Jeśli przepisy nie zabraniają postoju na jezdni, zawsze upewnij się, czy Twój zaparkowany pojazd nie będzie zagrożeniem dla ruchu – nawet jeśli znaki nie zakazują zatrzymywania się w tym miejscu.
Kultura jazdy
Aby nauczyć się dobrze jeździć autem, warto oprócz przestrzegania przepisów, poznać i stosować się do zaleceń tzw. kultury jazdy. Jej najważniejsze założenia to m.in.:
-
- wpuszczanie” pojazdów włączających się do ruchu lub sygnalizujących zamiar zmiany pasa,
- ustępowanie miejsca pojazdom wjeżdżającym na drogę dwupasmową – w momencie, kiedy lewy pas jest wolny, należy na niego wjechać i tym samym umożliwić pojazdom włączającym się do ruchu bezpieczny i płynny wjazd na drogę,
- jazda „na suwak” – naprzemienne wjeżdżanie na dany pas pojazdów w miejscu zwężenia jezdni,
- sygnalizowanie zamiaru ustąpienia lub wpuszczenia – kiwnij ręką kierującemu, któremu chcesz ustąpić,
- podziękowanie za uczynność na drodze – warto dziękować innym kierowcom, jeśli przestrzegają zasad kultury jazdy. Zaleca się jednak stosować metodę podniesienia ręki, zamiast „mrugania” światłami awaryjnymi – choć jest to powszechne, może wprowadzać innych kierowców w błąd i stwarzać ryzyko zagrożenia na drodze.
Jak dobrze jeździć autem – dlaczego warto przyswoić sobie porady?
Jak widać, nie tylko przepisy kodeksu drogowego, ale także przestrzeganie zasad kultury jazdy i wyrobienie w sobie pozytywnych nawyków, pozwolą Ci stać się dobrym kierowcą. Warto korzystać z doświadczeń kierowców z nieco dłuższym stażem, którzy z pewnością wiele mogą powiedzieć o własnych błędach, jak i o zachowaniach innych kierowców. Jesteśmy przekonani, że nasze porady odnośnie do tego, jak nauczyć się dobrze jeździć samochodem, będą cennym uzupełnieniem wiedzy przekazywanej na kursie nauki jazdy!