25
paź

Jak zdać egzamin na prawo jazdy?

Jednym z wydarzeń mających realny wpływ na Twoją przyszłość jest egzamin na prawo jazdy. Spotykamy się z sytuacjami, gdzie jedna osoba zdaje go za pierwszym razem, podczas gdy druga podchodzi do niego już któryś raz z rzędu. Tyczy się to zarówno części teoretycznej, jak i praktycznej. Na ich przebieg mają wpływ umiejętności, wiedza oraz sposób, w jaki radzisz sobie w wybranych sytuacjach na drodze. Przypominamy, że egzamin nie wygląda jak kurs. Zamiast instruktora (najczęściej mówiącego, co masz zrobić) na miejscu pasażera siedzi egzaminator, który wyłącznie podaje zlecenia. To właśnie Ty masz mieć pewność, że wykonywany ruch jest poprawny. Bierzesz odpowiedzialność za swoją jazdę, która przekłada się na Twoje bezpieczeństwo oraz bezpośredniego otoczenia.

 

Stres na egzaminie na prawo jazdy

 

Do negatywnej oceny niestety często przyczynia się… zdenerwowanie. Na to uczucie przed egzaminem i w jego trakcie składa się kilka czynników. Są to przede wszystkim:

  • niepewność,
  • lęk przed krytyką,
  • nieprzygotowanie,
  • strach przed oblaniem.

Chcąc zniwelować stres, należy wykluczyć lub zminimalizować powyższe zmartwienia. Jak tego dokonać? Nastaw się na to, że zdasz ten egzamin. Ewentualnego oblania nie traktuj jako osobistej porażki: będzie to sposób na doszlifowanie swoich umiejętności oraz motyw do nauki na własnych błędach. Wszystkie nerwy wiążą się z poziomem przygotowania. To nie tylko wiedza teoretyczna, ale również praktyczna. Dlatego mamy dla Ciebie 4 porady, jak zdać egzamin na prawo jazdy!

  1. Naucz się teorii.

Pierwszym etapem zdania egzaminu jest prawidłowe odpowiedzenie na pytania w teście teoretycznym. Nie chodzi o ich „wykucie”, ale przede wszystkim o zrozumienie przepisów Kodeksu Drogowego, istoty działania i prowadzenia samochodu oraz zasad zachowania na drodze w przeróżnych sytuacjach. Solidne przygotowanie pod tym względem zmniejszy również stres przy wskazywaniu świateł, płynów eksploatacyjnych czy podczas określania prędkości w terenie zabudowanym.

  1. Podczas jazd zmieniaj instruktora.

Jeśli istnieje taka możliwość, każdy kursant powinien zmienić instruktora – przynajmniej na kilka godzin. Pozwoli to zwrócić uwagę na ewentualne błędy, których nie zauważał poprzedni instruktor. Co więcej, wymienność nauczycieli da możliwość na poznanie innego punktu widzenia oraz, być może, przebycia nowych tras we Wrocławiu. Warto kilka razy przejechać szczególnie trudne ronda, skrzyżowania czy miejsca do parkowania. Instruktorów zawsze można poprosić o dokładne wytłumaczenie zasad: między innymi na skrzyżowaniu ul. Kamiennej z ul. Borowską, o przejazd rondem obok Sky Tower, na którym bardzo często dochodzi do kolizji czy przeanalizować i przećwiczyć, chociażby manewr wyjazdu/wjazdu do WORD we Wrocławiu.

  1. Ubiór ma znaczenie.

Zdawanie prawa jazdy jest egzaminem państwowym. Egzaminator ma zazwyczaj wieloletnie doświadczenie w jego przeprowadzaniu. Dlatego z szacunku do niego oraz z uwagi na rangę wydarzenia, strój powinien być schludny, bardziej elegancki niż codzienny outfit. Nie należy ubierać się w garnitury czy garsonki. Jednak wyprasowana, czysta koszula, a także spodnie wraz z wygodnymi, płaskimi butami, będą dobrym rozwiązaniem. Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.

  1. Kultura jazdy to nie wszystko.

Przestrzeganie przepisów – czy to na egzaminie państwowym, czy w codziennym życiu, jest obowiązkowe. To podstawa bezpiecznej, komfortowej jazdy – w ruchu drogowym, w którym biorą udział inni kierowcy, piesi oraz rowerzyści. Ustępowanie niezmotoryzowanym na przejściach, zachowywanie odpowiedniej odległości, sygnalizacja manewrów, jazda na tzw. zamek – to istotne elementy kultury jazdy. Warto ją zachowywać również wewnątrz samochodu. Zapulsować mogą uprzejme zwroty w stronę egzaminatora, niekrytykowanie innych kierowców czy niepozwolenie sobie na żucie gumy.

Na koniec uwierz w siebie, a my życzymy Ci szerokiej drogi i powodzenia!