Przepisy dotyczące szkoleń oraz egzaminów na prawo jazdy jeszcze pod koniec tego roku zostaną zmodyfikowane. Na co kursanci muszą się przygotować? W artykule przedstawiamy, jakich zmian możesz się spodziewać.
Ministerstwo Infrastruktury szykuje dla przyszłych kierowców duże zmiany w zakresie szkolenia oraz egzaminowania. Wprowadzenie modyfikacji to efekt negatywnych ocen dotychczasowego systemu kursowania, a co za tym idzie – poziomu bezpieczeństwa na polskich drogach. Rada Ministrów planuje przyjąć projekt nowej ustawy w czwartym kwartale 2022 roku. Czego dokładnie będą dotyczyły poprawki w kursie prawa jazdy? Odpowiedzi znajdziesz w artykule. Przeczytaj!
Kierowcy po kursie nieprzygotowani do jazdy
Zdaniem ekspertów obecny system szkolenia kierowców w Polsce jest niezbyt skuteczny. Do takich wniosków prowadzą wyniki przeprowadzanych kontroli na drogach. Według danych statystycznych świeżo upieczeni kierowcy (do 2 lat od otrzymania uprawnień do kierowania pojazdami) są sprawcami co piątego wypadku drogowego w Polsce. Choć na tle innych krajów UE nasz egzamin wypada dość rygorystycznie, nie przekłada się to niestety na bezpieczeństwo na drogach. W związku z tym pojawił się projekt ustawy, która ma sprawić, że nauka jazdy oraz egzamin będą bardziej efektywne.
Jakie zmiany czekają kursantów?
- Możliwość odbywania szkolenia w zakresie uprawnień do kierowania pojazdami w formie kursu rozszerzonego z osobą towarzyszącą (rodzicem lub opiekunem prawnym, który ma prawo jazdy kategorii B co najmniej 5 lat),
- możliwość doszkolenia pod okiem instruktora dla osób, które mają uprawnienia do kierowania pojazdami,
- lepiej przygotowana kadra – kandydatów na instruktorów, egzaminatorów oraz wykładowców czekają nieco wyższe wymagania podczas ubiegania się o wybrane stanowisko. Zgodnie z nowymi przepisami, przyszli egzaminatorzy oraz instruktorzy będą musieli mieć prawo jazdy minimum 5 lat (obecnie są to 2 lata dla instruktorów oraz 3 lata dla egzaminatorów),
- brak dostępu do pytań zawartych w teście egzaminacyjnym – nowa ustawa zakłada, że wszelkiego rodzaju pytania, scenariusze, wizualizacje czy opisy pojawiające się na egzaminie teoretycznym nie będą już publikowane. Kursanci będą mieli dostęp wyłącznie do przykładowych pytań egzaminacyjnych,
- wprowadzenie listy konkretnych błędów popełnianych podczas egzaminu praktycznego, które będą skutkować jego natychmiastowym zakończeniem.
Kurs prawa jazdy – gdzie się zapisać?
Do wprowadzenia nowej ustawy zostało jeszcze trochę czasu, dlatego, jeśli chcesz wziąć udział w szkoleniu według starego systemu, nie zwlekaj i zapisz się już dziś. Nie wiesz, gdzie są najlepsze kursy prawa jazdy? Wrocław, Łódź, Kraków oraz Warszawa to miasta, które warto wziąć pod uwagę, ponieważ znajduje się w nich najwięcej ośrodków szkolenia kierowców.