07
lut

Zmiany na egzaminie prawa jazdy w 2020 roku

Jak prawidłowo jeździć samochodem w roku 2020? Co wnoszą nowe przepisy do egzaminu na prawo jazdy i jak się do niego dobrze przygotować? Chcesz dowiedzieć się, czym jest korytarz życia? Przeczytaj koniecznie nasz niezbędnik kierowcy. Opisujemy w nim obowiązujące i planowane nowelizacje kodeksu ruchu drogowego.

Najważniejsze zmiany w egzaminie na prawo jazdy w pigułce

Planujesz przystąpić do nauki jazdy? Przygotuj się na dwie modyfikacje dotyczące organizacji i przeprowadzania egzaminów. Obie mają pozytywnie wpłynąć na poprawę komfortu zarówno kandydatów na kierowców, jak i egzaminatorów.

Pierwsza z nich nakłada na WORD obowiązek ustalania konkretnej godziny egzaminu. Dopuszczalne jest opóźnienie nieprzekraczające 15 minut od wyznaczonej pory. Ma to na celu usprawnienie obsługi klientów. Pamiętaj, że zmiany w egzaminie na prawo jazdy, nie przewidują Twojego spóźnienia. Stąd, jeśli zdarzy się, że nie dotrzesz na wyznaczoną godzinę, będzie to jednoznaczne, z tym że nie zdasz egzaminu.

Druga poprawka w przepisach odnosi się do czasu pracy egzaminatora. W dniu roboczym może on przeprowadzić od 8 do 9 egzaminów. Dzięki temu zyskuje czas na obiektywne sprawdzenie kwalifikacji kursanta w zakresie:

  • poruszania się po mieście,
  • znajomości zasad ruchu drogowego,
  • rozpoznawania i interpretowania znaków pionowych oraz poziomych,
  • sygnalizacji świetlnej.

Poza tym nastąpiło uproszczenie procedur od strony formalnej. Wykładowcy, instruktorzy i egzaminatorzy nie muszą pieczętować wydawanych kursantom dokumentów. Zgodnie z nowelizacją wystarczy, że czytelnie podpiszą się oraz podadzą numer uprawnienia.

 

nowe przepisy prawo jazdy

Dodatkowe wymagania dla kandydatów na kierowców pojazdów ciężarowych i autobusów

Kandydaci na kierowców chorujący na serce oraz nadciśnienie tętnicze będą poddawani dodatkowym badaniom. Chodzi o ocenę ryzyka nagłego pogorszenia stanu zdrowia w trakcie prowadzenia pojazdu. Nowe przepisy na prawo jazdy nakazują uzyskanie opinii kardiologa. Musi być w niej ujęta informacja o stabilnym przebiegu choroby i niskim ryzyku nagłego wystąpienia objawów. Orzeczenie powinno zawierać zalecaną częstotliwość badań kontrolnych i sposób leczenia. Dodatkowym obostrzeniem objęci zostali posiadacze uprawnień kategorii C, C1, D, +E, którzy mają wadę wzroku. Chodzi zwłaszcza o osoby z upośledzeniem widzenia na jedno oko. W myśl przepisów podlegają one stałej opiece okulistycznej.

Zmiany na plus na egzaminach na prawo jazdy kategorii AM

Od 1 stycznia 2020 roku egzaminy odbywają się nie tylko na motorowerze, ale również na czterokołowcu. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych. O kategorię prawa jazdy AM mogą oni wystąpić wraz z ukończeniem 14 roku życia. Uprawnia ono do:

  • kierowania pojazdami dwukołowymi o maksymalnej prędkości 45 km/h,
  • pojemności skokowej silnika spalinowego do 50 cm3 lub elektrycznego o mocy 4KW,
  • quada o masie nieprzekraczającej 350 kg i prędkości do 45 km/h.

kultura jazdy

Kiedy będą zaktualizowane testy na prawo jazdy?

Kursanci mają czas na zapoznanie się z nowymi przepisami na prawo jazdy, zanim zmiany te pojawią się w testach. Na tym etapie możesz liczyć na profesjonalne wsparcie naszych instruktorów. Przedstawią oni w przystępny sposób nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również wskażą jak ją wykorzystać w praktyce. Zaplanowany przez mocodawcę okres przejściowy ma na celu wyrównanie szans osób, które już jakiś czas temu zakończyły kurs.

Aktualnie obowiązujące, nowe przepisy na prawo jazdy zostały poszerzone o:

  • korytarz życia, który polega na zorganizowaniu dla pojazdów ratunkowych przejazdu. Ma to szczególne zastosowanie w sytuacji, gdy nastąpi wypadek. Wówczas liczą się sekundy, dlatego pogotowie i straż pożarna muszą szybko dojechać na miejsce. Jak powinieneś się zachować jako uczestnik ruchu drogowego? Jeśli jedziesz po skrajnym prawym pasie, to zjedź do prawej krawędzi. W przypadku gdy przemieszczasz się po lewym to do lewej krawędzi. Pomiędzy lewym a prawym pasem powstaje tunel, którym swobodnie przejedzie ambulans.
  • jazdę na suwak — ma zastosowanie, gdy jedziesz autem po pasie ruchu, który się kończy. Wówczas zjazd z niego powinien następować na przemian z pojazdami na pasie, po którym można kontynuować podróż. Jeśli równocześnie kończy się droga na dwóch pasach, to wówczas należy zjechać na środkowy. Wtedy obowiązkowo jako pierwsze zjeżdża auto po prawej stronie, a następnie po lewej. Potem dopiero może pojechać uczestnik jadący do tej pory po środkowym pasie.

Wszystkie te zmiany w egzaminie na prawo jazdy obowiązują od 2019 roku. Natomiast w postaci pytań na egzaminach pojawią się niebawem, w tym roku. Wiceminister Infrastruktury dał 3 miesiące na uwzględnienie tych modyfikacji w testach. Dlatego jako profesjonalna firma, przygotowujemy kursantów zgodnie z najnowszymi wymogami. Zależy nam na wykształceniu odpowiedzialnych i świadomych użytkowników motorów oraz samochodów.

zmiany w egzaminie na prawo jazdy

Nowości w Kodeksie Ruchu Drogowego

Jeśli jesteś już pełnoprawnym kierowcą pojazdu, to od 1 stycznia bieżącego roku obowiązują Cię nowe przepisy. Założeniem ich jest poprawa bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Najważniejszą zmianą, o której powinieneś pamiętać, jest bezwzględne pierwszeństwo dla pieszych. Co to oznacza w praktyce? Jeśli jedziesz ulicą i widzisz idącego w pobliżu pasów człowieka, to masz obowiązek zwolnić i zatrzymać auto. Nie oznacza to, że osoba idąca chodnikiem jest zwolniona z zachowania szczególnej ostrożności. Nowelizacja ta ma zapobiec rosnącej liczbie osób potrąconych na pasach.

Kolejnym tematem, o którym chcemy Cię powiadomić, jest ujednolicenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym. Do niedawna mogłeś od godziny 23 do 5 rano jechać w tym obszarze 60 km/h. Od 1 stycznia 2020 jedź pięćdziesiąt kilometrów na godzinę. Taki przepis obowiązuje w większości Państw Unii Europejskiej. Wprowadzenie takiego obostrzenia również ma na celu zmniejszenie ilości wypadków. Zwłaszcza ze skutkiem śmiertelnym. Zderzenie człowieka z autem jadącym 50 km/h daje mu do 50% szansy na przeżycie. Większa prędkość to większe prawdopodobieństwo śmierci potrąconej osoby.

Jeśli będziesz przemieszczać się poza obszarem zabudowanym, to zwróć uwagę na dozwoloną prędkość. Przekroczenie jej o 50 km/h zakończy się dla Ciebie utratą uprawnienia do prowadzenia samochodu. 

Te trzy ważne zmiany dla posiadaczy prawa jazdy zaczną obowiązywać z dniem 1 lipca 2020 roku.

Dodatkowo wysokość mandatów za przekroczenia drogowe wzrośnie prawdopodobnie nawet czterokrotnie. Wiceminister Infrastruktury proponuje uzależnienie opłat za wykroczenia od zarobków kierowcy.

Bardzo przyjazną zmianę zapowiada Minister Cyfryzacji, czyli e-prawo jazdy w smartfonie. Będzie to działało analogicznie jak elektroniczny dowód rejestracyjny. To bardzo wygodne rozwiązanie, które z pewnością docenią młode osoby. Ma ono wejść w życie w połowie 2020 roku.

Jak zachować się w trakcie kontroli policyjnej w 2020 roku?

Od 7 listopada 2019 roku obowiązują przepisy stanowiące o tym, jak powinieneś się zachować w trakcie kontroli drogowej. Przede wszystkim bez pozwolenia policjanta nie wolno Ci wysiadać z pojazdu. Dotyczy to również pasażerów. Ręce musisz trzymać na kierownicy. W przypadku złamania tego zakazu grozi mandat w wysokości 500 zł. Drogówka może być zarówno w pojazdach oznakowanych, jak i nieoznakowanych. Dodatkowo mogą one być zaparkowane w miejscach niedozwolonych pod warunkiem zachowania bezpieczeństwa. Przedstawiciel prawa nie ma obowiązku legitymowania się, jedynie musi być w mundurze. Pamiętaj również o wyłączeniu silnika i włączeniu świateł awaryjnych. Nowym obowiązkiem policjanta będzie sprawdzanie przebiegu kontrolowanego auta. W tym celu może on wejść do kabiny pojazdu kontrolowanego.

Mamy nadzieję, że przedstawiona przez nas wiedza będzie dla Ciebie przydatna. Została ona zebrana i usystematyzowana na podstawie nowych przepisów o egzaminach na prawo jazdy. Jako szkoleniowcy jesteśmy przygotowani do edukowania nowych kierowców. Zajmujemy się również nauką tych z Państwa, którzy utracili prawo jazdy i ponownie muszą podejść do testów oraz jazdy po mieście. W przypadku zainteresowania serdecznie zapraszamy do kontaktu.