Odbiór prawa jazdy

odbiór prawa jazdy

To moment, na który czeka każdy kursant już od pierwszego dnia podjęcia nauki w szkole. Odbiór prawa jazdy to wejście w posiadanie uprawnień do kierowania samochodem. Warto pamiętać, że pozytywne ukończenie egzaminu, nie zapewnia jeszcze możliwości zajęcia miejsca za kierownicą. Żeby mogło tak się stać, należy wyrobić właściwy dokument. Co jest potrzebne do odbioru prawa jazdy? Najważniejszy będzie wypełniony wniosek o wydanie dokumentu. Jako że wcześniej został już wyrobiony PKK, elektroniczny dokument, który gromadzi informacje o kursancie, a następnie kierowcy, nie będzie potrzebna karta egzaminacyjna, która potwierdzi pozytywne złożenie ostatecznego sprawdzianu umiejętności. Informacja o przebiegu testu zostanie dodana do PKK przez WORD w chwilę po zakończeniu egzaminu. Teraz wystarczy tylko złożyć wniosek i oczekiwać na wydanie prawa jazdy.

Prawo jazdy odbiór – ile trzeba czekać?

Dla każdego świeżo upieczonego kierowcy oczekiwanie na wydanie dokumentu upoważniającego do prowadzenia auta ciągnie się w nieskończoność. Dzień, w którym będzie mógł samodzielnie poprowadzić samochód, bez obecności instruktora na siedzeniu obok, wydaje się najwyższą nagrodą za trud włożony w naukę. Niestety kursant musi uzbroić się w cierpliwość. Prawo jazdy przygotowywane jest przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Oznacza to, że jego wydanie nie nastąpi w ciągu kilku dni. Zgodnie z prawem oczekiwanie na dokument może potrwać do trzydziestu dni. Z reguły jednak następuje to szybciej i rzadko kiedy potrzebny jest maksymalny okres. Co jest potrzebne do odbioru prawa jazdy, kiedy już będzie czekało na kierowcę w urzędzie? Wystarczy dokument potwierdzający tożsamość. Do urzędu trzeba się bowiem stawić osobiście.

Podsumowanie

Egzamin państwowy na prawo jazdy zakończony wynikiem pozytywnym umożliwia wydanie kandydatowi na kierowcę dokumentu potwierdzającego jego uprawnienia czyli prawa jazdy.

Aby odpowiedni urząd mógł wydać prawo jazdy należy uiścić opłatę za wydanie dokumentu w wysokości 100zł 50gr.

Następnie w przeciągu 30 dni będzie wydane prawo jazdy.

Poniżej link do strony na której można sprawdzić aktualny status dokumentu:

https://info-car.pl/infocar/prawo-jazdy/sprawdz-status.html